Kallelse till årsstämma den 18 maj 2011 i Swedol AB (publ)

 

Aktieägarna i Swedol AB (publ) kallas härmed till årsstämma onsdagen den 18 maj 2011

kl.18.00 i Näringslivets hus (lokal: Wallenbergaren), adress: Storgatan 19 i Stockholm.

Lättare förtäring serveras från kl.17.15. Inregistreringen börjar kl.17.30.

 

Anmälan

 

Aktieägare som vill delta i årsstämman skall

dels torsdagen den 12 maj 2011 vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken, dels senast måndagen den 16 maj 2011 kl.16.00 ha anmält sig till bolaget på något av följande sätt:

a) per post: märkt ”Årsstämma” till bolagets adress Swedol AB, Box 631, 135 26 Tyresö,

b) per fax: 08-798 94 94,

c) per telefon: 08-712 00 00,

d) per e-post: info@swedol.se, eller

e) på bolagets hemsida: www.swedol.se.

 

Vid anmälan ska uppges namn/firma, personnummer/organisationsnummer, antal aktier, adress, telefonnummer och eventuella biträden (högst två). Om deltagande sker med stöd av fullmakt bör fullmakten och, i förekommande fall, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar inges tillsammans med anmälan.

 

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB för att äga rätt att delta i stämman. Sådan omregistrering ska vara bokförd senast torsdagen den 12 maj 2011 och förvaltaren bör därför underrättas i god tid före den dagen.

 

Ombud

 

Aktieägare som inte är personligen närvarande vid bolagsstämman får utöva sin rösträtt genom ombud med skriftlig, av aktieägaren undertecknad och daterad fullmakt. En fullmakt får inte vara äldre än ett år. Bolaget tillhandahåller aktieägarna ett fullmaktsformulär för detta ändamål. Fullmaktsformuläret kan erhållas på bolagets kontor, på bolagets hemsida www.swedol.se, per telefon på 08-712 00 00 eller per fax 08-798 94 94. Fullmakten i original bör i god tid före stämman insändas till bolaget på den adress som är angiven under rubriken anmälan. Om fullmakten utfärdats av juridisk person skall bestyrkt kopia av registreringsbevis för den juridiska personen eller motsvarande behörighetshandlingar bifogas.

 

Observera att särskild anmälan om aktieägares deltagande vid stämman skall ske även om aktieägaren önskar utöva sin rösträtt vid stämman genom ombud. Inskickat fullmaktsformulär gäller inte som anmälan till stämman.

 

Förslag till dagordning

 

1. Stämmans öppnande och val av ordförande.

2. Upprättande och godkännande av röstlängd.

3. Val av en eller två personer att justera protokollet.

4. Prövning om stämman blivit behörigen sammankallad.

5. Godkännande av dagordning.

6. Framläggande av årsredovisningen, revisionsberättelsen, koncernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen samt anförande av styrelsens ordförande och av verkställande direktören.

7.Beslut om:

a) fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen,

b) disposition beträffande bolagets vinst enligt den fastställda balansräkningen och avstämningsdag för utdelning,

c) ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören

8. Bestämmande av antalet styrelseledamöter och suppleanter samt revisorer och revisorssuppleanter.

9. Fastställande av arvode åt styrelseledamöterna och revisorerna.

10. Val av styrelseledamöter, styrelsesuppleanter, revisor och revisorssuppleanter.

11. Beslut om riktlinjer för tillsättande av valberedning inför årsstämma 2012.

12. Beslut om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.

13. Beslut om aktiesplit.

14. Stämmans avslutande.

 

Valberedning

 

I enlighet med beslut på årsstämman 2010 har en valberedning inrättats bestående av

Johan Lannebo (valberedningens ordförande), representerande Lannebo Fonder, Rolf

Zetterberg, representerande Zelda AB, Göran Leine, representerande Kåpan Pensioner och John Zetterberg, styrelseordförande i Swedol AB.

 

Beslutsförslag

 

Punkt 1;

Valberedningen föreslår att advokaten Henrik Wetzenstein utses att som ordförande leda årsstämman.

 

Punkt 7b;

Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att vinstutdelning för räkenskapsåret 2010 lämnas med 1,00 krona per aktie. Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås måndagen den 23 maj 2011. Om stämman beslutar enligt förslaget beräknas utbetalning genom Euroclear Sweden AB ske torsdagen den 26 maj 2011.

 

Punkt 8;

Valberedningen föreslår att antalet styrelseledamöter skall uppgå till sex utan suppleanter.

 

Punkt 9;

Valberedningen föreslår att styrelsearvoden skall utgå med totalt 810 000 kronor, förutsatt att styrelsens revisionsutskott kommer att uppgå till tre ledamöter. Arvodet ska fördelas med 190 000 kronor till styrelsens ordförande och med 140 000 kronor till var och en av övriga stämmovalda ledamöter. Styrelseledamot som är anställd i bolaget erhåller inte något styrelsearvode. Ledamot av revisionsutskottet skall erhålla ett tilläggsarvode med

20 000 kronor. Vidare föreslås att arvode till bolagets revisorer skall utgå enligt godkänd räkning.

 

Punkt 10;

Valberedningen föreslår omval av styrelseledamöterna John Zetterberg, Rolf Zetterberg, Jon Pettersson, Lotta Lundén och Gert Karnberger samt nyval av Markku Pippo. Till styrelsens ordförande föreslås John Zetterberg. Om styrelsens ordförande lämnar sitt uppdrag under mandatperioden utser styrelsen ny ordförande inom sig för tiden intill slutet av nästa årsstämma.

 

Markku Pippo är född 1967 och är bolagets verkställande direktör sedan år 2007. Markku Pippo är styrelseledamot i dotterbolagen Swedol Förvaltning AB, Swedol Norge AS och i Svensk Handel.

 

Punkt 11;

Valberedningen föreslår att årsstämman beslutar om följande riktlinjer för inrättande av en valberedning med uppgift att inför årsstämman år 2012 framlägga förslag till

1. Ordförande vid årsstämma.

2. Styrelseledamöter, styrelseordförande och, i förekommande fall, revisor.

3. Styrelsearvode uppdelat mellan ordförande, övriga ledamöter och eventuell ersättning för utskottsarbete.

4. Arvodering av revisorer.

5. Valberedning inför årsstämma 2013.

 

Valberedningen bör bestå av representanter för de enligt röstetalet i bolaget tre största aktieägarna enligt Euroclear Sweden ABs register per den 30 september 2011 samt styrelsens ordförande, som skall vara sammankallande. Valberedningen utser ordförande inom sig. Styrelsens ordförande eller annan styrelseledamot skall inte vara ordförande för valberedningen. Om representant lämnar valberedningen eller vid en ägarförändring som innebär att representerad aktieägare inte längre tillhör de största aktieägarna bör, om valberedningen finner det lämpligt, dess sammansättning ändras på sätt som valberedningen beslutar. Valberedningens sammansättning skall offentliggöras så snart representanterna och valberedningens ordförande utsetts. Ersättning för arbete i valberedningen skall ej utgå.

 

Punkt 12:

Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören, vice verkställande direktören och de övriga befattningshavare som ingår i bolagets ledningsgrupp. Ersättning till ledande befattningshavare skall vara konkurrenskraftig och marknadsmässig samt skall för den enskilde befattningshavaren grundas på befattning, kompetens och prestation. Ersättningen består av fast lön, övriga förmåner och avgiftsbestämd pension samt kan därutöver bestå av en rörlig lön baserad på kvantitativa och kvalitativa mål, därvid den rörliga lönen kan uppgå till maximalt 30 % av den totala årslönen om full måluppfyllelse nås. Med övriga förmåner avses normala icke-monetära ersättningar såsom bilförmån och företagshälsovård. Vid uppsägning från bolagets sida bör normalt gälla tre till sex månader och från befattningshavarens sida tre månader, undantagsvis upp till sex månader. Avgångsvederlag bör inte förekomma. För styrelseledamots konsultuppdrag för bolagets räkning vid sidan av styrelsearbetet, ska marknadsmässigt arvode bestämmas med beaktande av ledamotens kompetens och erfarenhet för utförande av uppdraget och en rimlig tidsåtgång för genomförande av uppdraget. Frågor om ersättning till ledande befattningshavare skall behandlas och beredas av ersättningsutskottet, som är ett utskott inom bolagets styrelse, och beslutas av styrelsen. Styrelsen ska i undantagsfall ha rätt att avvika från riktlinjerna om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.

 

Punkt 13:

Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om en uppdelning av bolagets aktier (s.k. split) med 1:2 så att varje nuvarande aktie delas upp i två aktier av samma aktieslag. Efter genomförd uppdelning kommer antalet aktier i bolaget att uppgå till totalt 64 000 000 aktier, varav 6 400 000 A-aktier och 57 600 000 B-aktier. Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar styrelsen att bestämma avstämningsdagen för uppdelningen av aktier till en dag under perioden 1 juni -22 juni 2011.

 

Övrig information

 

Redovisningshandlingar och revisionsberättelse jämte övriga handlingar hålls tillgängliga hos bolaget på adress Vindkraftsvägen 2, Tyresö och även på bolagets hemsida www.swedol.se senast från och med onsdagen den 27 april 2011 samt skickas till de aktieägare som begär det och uppger sin postadress.

 

Det totala antalet aktier i bolaget uppgår till 32 000 000 aktier, varav 3 200 000 A-aktier och 28 800 000 B-aktier, motsvarande sammanlagt 60 800 000 röster. A-aktier berättigar till 10 röster och B-aktier till en röst.

 

Styrelsen och VD ska, om någon aktieägare begär det, och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, lämna upplysningar om dels förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen, dels förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets eller dotterföretags ekonomiska situation, eller bolagets förhållande till annat koncernföretag.

 

 

Stockholm i april 2011

Swedol AB (publ)

Styrelsen

Skriv ut
Nyheter
2012-05-15
Swedols försäljningsutveckling för april 2012
Läs mer


2012-04-16
Swedol AB (publ) offentliggör årsredovisning för 2011
Läs mer


2012-04-16
Kallelse till årsstämma i Swedol AB (publ) den 23 maj 2012
Läs mer


2012-04-12
Swedols försäljningsutveckling för Mars 2012
Läs mer


2012-03-29
Swedol expanderar med ny butik i Norge / Fredrikstad
Läs mer


2012-03-28
Swedol AB (publ) förstärker ledningsgruppen
Läs mer


2012-03-15
Swedols försäljningsutveckling för februari 2012
Läs mer


2012-03-14
Swedol expanderar med ny butik i Värnamo 15 mars
Läs mer


2012-02-22
SWEDOL AB (publ) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2011
Läs mer


2012-02-15
Swedols försäljningsutveckling för januari 2012
Läs mer


2012-01-12
Swedols försäljningsutveckling för december 2011
Läs mer


2011-12-21
Swedol AB (publ) förvärvar NIMA Maskinteknik AB.
Läs mer


2011-12-15
Swedols försäljningsutveckling för November 2011
Läs mer


2011-12-08
Swedol öppnar ny butik i Motala den 8 december
Läs mer


2011-12-01
Swedol öppnar ny butik i Stavanger / Forus den 1 december
Läs mer


2011-11-16
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2011
Läs mer


2011-11-03
Swedol öppnar ny butik i Moss den 3 november
Läs mer


2011-11-02
Swedol tecknar kontrakt på nya butiker i Värnamo och Kristiansand
Läs mer


2011-10-28
Valberedning Swedol AB (publ) har utsett valberedning
Läs mer


2011-10-20
Swedol öppnar ny butik i Skellefteå den 20 oktober
Läs mer


2011-10-12
Swedols försäljningsutveckling för September 2011
Läs mer


2011-09-15
Swedols försäljningsutveckling för augusti 2011
Läs mer


2011-08-24
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 30 JUNI 2011
Läs mer


2011-08-23
Swedol tecknar kontrakt på ny butik i Stavanger.
Läs mer


2011-08-17
Swedol tecknar kontrakt på nya butiker i Fredrikstad och Lund.
Läs mer


2011-08-15
Swedols försäljningsutveckling för juli 2011
Läs mer


2011-08-11
Swedol öppnar ny butik i Drammen den 11 augusti
Läs mer


2011-07-14
Swedols försäljningsutveckling för juni 2011
Läs mer


2011-06-15
Swedols försäljningsutveckling för maj 2011
Läs mer


2011-06-09
Första dag för handel efter uppdelning av aktier (split) 2:1 i Swedol
Läs mer


2011-06-01
Avstämningsdag fastställd för uppdelning av aktier (split) i Swedol AB (publ)
Läs mer


2011-05-27
Swedol AB (publ) öppnade en ny butik i Falköping den 26 maj
Läs mer


2011-05-19
Årsstämma i Swedol AB (publ)
Läs mer


2011-05-18
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI – 31 MARS 2011
Läs mer


2011-05-16
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på nya butiker i Trondheim och Karlskrona.
Läs mer


2011-05-09
Swedol har tecknat kontrakt på ny butik i Norge
Läs mer


2011-04-14
Swedols försäljningsutveckling för mars 2011
Läs mer


2011-04-13
Kallelse till årsstämma den 18 maj 2011 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2011-03-31
Swedol har tecknat kontrakt på första butiken i Norge
Läs mer


2011-03-15
Swedols försäljningsutveckling för februari 2011
Läs mer


2011-02-23
SWEDOL AB (publ) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2010
Läs mer


2011-02-22
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på nya butiker i Motala och Falköping.
Läs mer


2011-02-15
Swedols försäljningsutveckling för januari 2011
Läs mer


2011-02-14
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på butik i Skellefteå.
Läs mer


2011-02-10
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Luleå den 10 februari
Läs mer


2011-01-18
Swedol AB (publ) förstärker säljorganisationen
Läs mer


2011-01-13
Swedols försäljningsutveckling för december 2010
Läs mer


2010-12-15
Swedols försäljningsutveckling för november 2010
Läs mer


2010-11-18
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Eskilstuna den 18 november
Läs mer


2010-11-11
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI 30 SEPTEMBER 2010
Läs mer


2010-10-20
Swedol AB (publ) har utsett valberedning
Läs mer


2010-10-14
Swedols försäljningsutveckling för september 2010
Läs mer


2010-09-15
Swedols försäljningsutveckling för augusti 2010
Läs mer


2010-09-10
Swedols årsredovisning korades till bästa årsredovisning på Nasdaq-OMX, små bolag
Läs mer


2010-08-25
Swedol AB (publ) Delårsrapport 1 Januari - 30 juni 2010
Läs mer


2010-06-17
Swedol AB (publ) öppnar nya butiker i Varberg och Visby den 17 juni.
Läs mer


2010-05-21
Beslut vid Årsstämma i Swedol AB (publ)
Läs mer


2010-05-20
SWEDOL AB (publ) Delårsrapport 1 Januari – 31 Mars 2010
Läs mer


2010-05-20
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Nyköping den 20 maj
Läs mer


2010-04-09
Kallelse till årsstämma den 20 maj 2010 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2010-03-31
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på ny butik i Nyköping
Läs mer


2010-03-17
Ägarspridning i Swedol AB (publ).
Läs mer


2010-02-26
SWEDOL AB (publ) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 1 JANUARI – 31 DECEMBER 2009
Läs mer


2010-02-24
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på nya butiker i Varberg och Visby.
Läs mer


2010-01-27
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en ny butik i Falun
Läs mer


2009-12-11
Swedol AB (publ) förvärvar industri- och verkstadsutrustare
Läs mer


2009-11-13
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI - 30 SEPTEMBER 2009
Läs mer


2009-11-06
Swedol AB (publ) förstärker ledningsgruppen
Läs mer


2009-10-20
Swedol AB (publ) har utsett valberedning
Läs mer


2009-10-15
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Skövde den 15 oktober
Läs mer


2009-09-23
Beslut på extra bolagsstämma i Swedol AB (publ)
Läs mer


2009-09-04
Kallelse till extra bolagsstämma den 22 september 2009 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2009-08-20
Delårsrapport Januari - Juni 2009
Läs mer


2009-08-19
Extra bolagsstämma i Swedol AB (publ)
Läs mer


2009-05-15
Beslut vid årsstämma i Swedol AB (publ) 090514
Läs mer


2009-05-14
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2009
Läs mer


2009-04-16
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Kristianstad den 16 april
Läs mer


2009-04-14
Kallelse till årsstämma den 14 maj 2009 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2009-03-26
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Halmstad den 26 Mars
Läs mer


2009-02-20
SWEDOL AB (publ) BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2008
Läs mer


2008-11-18
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT JANUARI – SEPTEMBER 2008
Läs mer


2008-11-06
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Borlänge den 6 november
Läs mer


2008-11-03
Swedol AB (publ) Senarelägger tidpunkt för delårsrapporten jan-sep 2008
Läs mer


2008-10-22
Valberedning
Läs mer


2008-10-16
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Östersund den 16 oktober
Läs mer


2008-10-09
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Haparanda den 9 oktober
Läs mer


2008-10-02
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en ny butik i Eskilstuna
Läs mer


2008-09-16
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en ny butik i Kristianstad
Läs mer


2008-09-04
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Linköping den 4 september
Läs mer


2008-08-29
SWEDOL AB (publ) DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2008
Läs mer


2008-08-27
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en butik i Skövde och Luleå
Läs mer


2008-06-12
Swedol AB (publ) på Stockholmsbörsen
Läs mer


2008-06-10
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en butik i Borlänge
Läs mer


2008-06-05
Offentliggörande av prospekt inför Swedols notering på Stockholmsbörsen
Läs mer


2008-06-02
Swedol AB (publ) noteras på Stockholmsbörsen den 12 juni 2008
Läs mer


2008-05-23
Beslut vid årsstämma i Swedol AB (publ)
Läs mer


2008-05-22
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Uppsala den 22 maj
Läs mer


2008-05-09
Swedol AB (publ) Delårsrapport Januari - Mars 2008
Läs mer


2008-04-30
Swedols årsredovisning 2007
Läs mer


2008-04-25
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en butik i Halmstad
Läs mer


2008-04-21
Kallelse till årsstämma den 22 maj 2008 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2008-04-17
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Borås den 17 april
Läs mer


2008-02-22
Swedol bokslutskommuniké 2007
Läs mer


2008-01-28
Swedol AB (publ) har anställt en ny CFO
Läs mer


2008-01-10
Rekordtidig katalogsläpp samt premiär för Swedols nya logotype!
Läs mer


2007-11-22
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Kalmar den 22 november
Läs mer


2007-11-09
Swedol AB (publ) Delårsrapport Januari – september 2007
Läs mer


2007-11-08
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en butik i Borås
Läs mer


2007-10-24
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på en butik i Östersund
Läs mer


2007-10-15
Valberedning
Läs mer


2007-10-10
Swedol AB (publ) öppnar i Norrtälje den 11 oktober samt tecknar kontrakt på ytterligare en butik
Läs mer


2007-09-21
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på ytterligare en butik
Läs mer


2007-09-17
Swedol AB (publ) flyttar centrallagret till Örebro
Läs mer


2007-08-31
Swedol AB (publ) Delårsrapport januari - juni 2007
Läs mer


2007-08-28
Swedol AB (publ) tecknar kontrakt på ytterligare en butik
Läs mer


2007-06-13
Swedol AB (publ) öppnar ny butik samt tecknar större lokaler i Västra Stockholm
Läs mer


2007-05-22
Swedol öppnar ny butik i Göteborg på torsdag den 24 Maj
Läs mer


2007-05-21
Swedol har tecknat kontrakt på ytterligare en ny butik.
Läs mer


2007-05-11
Kommuniké från årsstämma i Swedol AB
Läs mer


2007-05-10
Swedol delårsrapport januari - mars 2007
Läs mer


2007-04-17
Swedols Årsrapport 2006
Läs mer


2007-04-04
Kallelse till årsstämma den 10 maj 2007 i Swedol AB (publ)
Läs mer


2007-02-26
Swedol har tecknat kontrakt på ytterligare en ny butik.
Läs mer


2007-02-22
Swedol Bokslutskommuniké 2006
Läs mer


2007-01-24
Swedol tecknar kontrakt på ytterligare en ny butik i Stockholm
Läs mer


2007-01-08
Nyhetsbrev Januari
Läs mer


2006-11-09
Swedol delårsrapport januari - september 2006
Läs mer


2006-10-17
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i karlstad
Läs mer


2006-10-11
Swedol öppnar internethandel
Läs mer


2006-09-07
Swedol tecknar kontrakt på ytterligare en ny butik i Göteborg
Läs mer


2006-08-31
Swedol tecknar kontrakt på ytterligare en ny butik.
Läs mer


2006-08-24
Swedol AB Delårsrapport januari - juni 2006
Läs mer


2006-08-18
Swedol AB (publ) öppnar ny butik i Växjö
Läs mer


2006-06-01
Swedol AB (publ) till Nya Marknaden – erbjudandet övertecknades kraftigt
Läs mer


2006-05-10
Swedol till Nya Marknaden
Läs mer


2006-05-10
Börsintroduktion
Läs mer


2006-04-25
Mycket hedrande utnämning
Läs mer


2006-04-03
Fler butiker
Läs mer


2006-04-02
Nytt på nätet
Läs mer


2006-03-07
Två nya i Swedols styrelse
Läs mer


Aktuellt