Produktbeskrivning Om du letar efter ett litet transportband som är lätt att hantera och kan användas på smala arbetsområden, är ett SoRoTo® 2M transportband en riktigt bra lösning.
Ett SoRoTo® 2M Transportband är lätt att hantera tack vare att ramen är tillverkad i lättviktsaluminium, vilket gör konstruktionen enkel att flytta. Dessutom är just detta transportband det minsta i SoRoTos® transportbandsserie, vilket naturligtvis gör det extra smidigt. Vikten på konstruktionen är dessutom välfördelad, vilket gör transportbandet mycket enkelt att flytta för en person – det finns också en markerad plats där man idealt placerar transportvagnen för att bidra till en bra balanspunkt.
Transportvagnen kan enkelt flyttas längs transportbandet för att ändra vinkeln på bandet, och den ingår som standard på ett SoRoTo® transportband – liksom standardmatarlådan och byggnadsställningsfästet som redan är monterade.
Slitstark och hållbar maskin
Trots den lätta konstruktionen och enkla hanteringen av ett SoRoTo® 2M transportband är det fortfarande en robust maskin som klarar alla väderförhållanden och alla typer av transportarbete, till exempel byggavfall, jord, sand, grus, betong med mera. Själva bandet på ett SoRoTo® transportband är tillverkat i PVC-material, vilket är både mer slitstarkt och lättare än traditionellt gummi.
Bandet levereras som standard med 10 mm höga medbringare, men 30 mm medbringare kan också väljas om man exempelvis behöver transportera lättare material som hö. Om du däremot ska transportera mycket flytande material, såsom våtmörtel, kan ett band utan medbringare väljas.
Självrengörande = lätt underhåll
Ett SoRoTo® 2M transportband är redan en hållbar och slitstark maskin som klarar de tuffa förhållanden en byggarbetsplats kan innebära. En faktor som bidrar till hållbarheten är de självrengörande hålen i bottenplattorna, som både rengör bandet och kyler ner maskinen. Bottenplattorna är dessutom moduluppbyggda, vilket innebär att du kan byta ut en enskild modul om den blir defekt, istället för att byta ut alla plattor. Detta ger både en ekonomisk besparing och är en hållbar lösning när det gäller materialspill.
Den självrengörande effekten bidrar till att öka driftsäkerheten på ett SoRoTo® 2M transportband, så att du får en mycket välfungerande maskin som har en robust och hållbar konstruktion men som samtidigt är otroligt lätt att flytta runt.
Transportbandet är designat som en öppen konstruktion, vilket gör det lätt att rengöra maskinen vid daglig användning, eftersom inga delar behöver tas bort för att få tillgång. Detta sparar både tid och är skonsamt för kroppen, eftersom du slipper böja dig framåt för att skrubba bandet.